Jdi na obsah Jdi na menu
 


Gepard

20. 1. 2007

Gepard

Třída: savci
Řád: šelmy
Čeleď: kočkovité
Zeměpisné rozšíření: Afrika, Asie
Biotop: travnaté a křovinaté stepi
Potrava: gazely a jiní menší a střední kopytníci
Rozměry: délka těla 120-150 cm, délka ocasu 60-80 cm, výška v kohoutku 60-80 cm, hmotnost 28-65 kg
Rozmnožování: Samice rodí po 90-95 dnech březosti 1-5 mláďat, která kojí 6 měsíců. Mláďata mají na hlavě a krku bělavou hřívu.
Věk: asi 15 let
Zajímavosti: Na rozdíl od ostatních kočkovitých šelem se za svou kořistí neplíží, ale loví ji během - na krátkou vzdálenost dokáže vyvinout rychlost až 110 km/hod. K běhu je dobře přizpůsobený. Má malou kulatou hlavu, dlouhé nohy (vhodné k mohutným skokům). Jejich svalstvo je schopné vyvinout obrovskou rychlost. Lopatky dovolují tlapám obrat v rameni téměř 360°. 
Samci gepardů žijí samotářsky, o mláďata se stará jen samice.
Gepardi loví ve skupinách. Nepřepadávají svou kořist ze zálohy, ale pronásledují a štvou ji. Využívají svého vynikajícího zraku, společného všem kočkovitým šelmám - zpozorují kořist na velkou vzdálenost.
Po každém lovu (i neúspěšném) musí gepard odpočívat, aby opět načerpal sílu. Aby se vydýchal po bleskovém sprintu (byť jen na 500 metrů), potřebuje 20-ti minutový oddech.
Elegance a fantastická rychlost geparda fascinovala lidi už od odedávna. Staří Egypťané a Asyřané chovali ochočené gepardy a využívali jich při lovu.
Například vládci dynastie Mughalů vlastnily na 300 gepardů!!!!!!!!!!!!!! V období renesance s gepard stal pro aristokraty symbolem prestiže.
Dnes je lov gepardů zakázán, protože míst, kde mohooou žít, je čím dál méně a pytlácký lov přivedl tato krásná zvířata na pokraj vyhubení!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

PS: Já gepardy miluju!!! Ostatně jako všechny kočkovitý šelmy.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

gepard

(denis, 7. 10. 2007 11:13)

gepard nejrychlejší ale nebeuzpečné zvířádko.Se svími 101 km/h skolí i mládě buvola a to je velká síla.No prostě krásný zvíře